İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi

Bölüm Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizin iklim yönünden farklılıklar göstermesi nedeniyle hem ısıtma, hem de soğutma cihazlarına, tarım ülkesi olması nedeniyle soğuk hava depolarına kalifiye eleman ihtiyacına cevap vermek adına İklimlendirme Soğutma Teknolojisi programı uygun nitelikte eleman yetiştirilmesi ve yetiştirilen elemanların da sektörde istihdam edilmesini sağlayacak olan dört yarıyıllık bir yükseköğretim programıdır.

Eğitim - Öğretim

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı; ısıtma, soğutma, iklimlendirme, havalandırma, doğal gaz sektörlerinde yeterli bilgiye sahip, bilgisini yüksek derecede uygulama becerisi ile donatmış, kendisini sürekli olarak geliştiren, yenileyen ara elemanların yetiştirilmesini amaçlayan bir ön lisans programıdır. Bu programdan mezun olan öğrenciler “İklimlendirme-Soğutma Teknikeri” unvanı ile ön lisans derecesini alırlar. Bu amaçla yetiştirilen teknikerler, makine mühendisleri ile kalifiye işçi ve teknisyenler arasında hem yeterli teknik bilgiye hem de pratik beceriye sahip nitelikli eleman ihtiyacını gidermeye yöneliktir. Öğrencilerin programdan mezun olabilmeleri için 4 yarıyılda verilen derslerin tamamını başarmış olması gerekmektedir.  

DGS ile Geçilebilecek Bölümler

Bu bölümden mezun olan öğrenciler Enerji Sistemleri Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Programlarına DGS ile geçiş yapabilmektedirler.

Mezunların İş İmkânları ve Çalışma Alanları

İklimlendirme-soğutma teknikerleri çeşitli devlet kurumları, fabrika veya imalathaneler, soğuk hava depoları, alışveriş merkezleri, nükleer tesisler, büyük marketler, kendi iş yerleri, teknik servisler, soğutma ve ısıtma sistemleri üreten fabrikalar, soğutma ve ısıtma sistemleri satışı yapan mağazalar vb. yerlerde çalışma imkanı bulabilmektedirler.

1. Öğretim Bilgi Paketi için Tıklayınız (Ders İçerikleri / Ders Katalogları) 

Bölüm Başkanı     : Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman DALGIÇ

Koordinatör          : Öğr. Gör. Hülya Ayla YILMAZ